Ważne! Nasza strona wykorzystuje pliki cookies

Skleroterapia


Czym jest skleroterapia ?

Skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie)  to jedna z metod stosowanych przy zabiegowym leczeniu żylaków oraz drobnych, zmienionych patologicznie, naczyń krwionośnych (teleangiektazje - potocznie nazywane „pajączkami”).
Polega ona na podawaniu leków (w drodze iniekcji) bezpośrednio do światła rozszerzonych, zmienionych chorobowo naczyń żylnych. Pod wpływem leku, sklerotyzanta (np. Aethoxysklerol - jeden z najszerzej stosowanych) dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego (śródbłonka), co powoduje zwłóknienie naczynia i wyłączenie go z układu żylnego. Na skutek zwłóknienia pajączek naczyniowy lub żylak staje się niedrożny i z czasem zupełnie niewidoczny.


Przewaga skleroterapii nad tradycyjnymi metodami operacyjnymi

 
Skleroterapia jest mało inwazyjną i jedną z bezpieczniejszych form leczenia, dzięki temu można ją zastosować u większości pacjentów cierpiących z powodu żylaków, czy teleangiektazji. Przewaga skleroterapii nad metodami operacyjnymi polega m.in. na:

 • możliwości przeprowadzenia zabiegu w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności dodatkowego znieczulenia.
 • uniknięciu przez chorego stresu związanego z  zbiegiem operacyjnym i pobytem w szpitalu 
 • mniejszym stopniu uszkadzania tkanek w bezpośrednim sąsiedztwie zmienionych naczyń żylnych
 • szybszym powrocie chorego do  życia codziennego i nieograniczaniu jego aktywności zawodowej
 • możliwości wybiórczego leczenia zmian miejscowych

W celu przyśpieszenia oraz zwiększenia skuteczności procesu zamykania naczyń krwionośnych metodą skleroterapii niezbędne jest stosowanie odpowiednio dobranego ucisku bezpośrednio po zabiegu. W tym celu wykorzystuje się wyroby uciskowe,  takie jak: kolanówki, pończochy, rajstopy, które powinny być indywidualnie dobrane dla każdego chorego, stosownie do jego budowy anatomicznej oraz stopnia klinicznego zaawansowania choroby.

Kiedy stosujemy skleroterapię ?

Skleroterapię stosujemy samodzielnie oraz w połączeniu z innymi technikami. Takie postępowanie pozwala osiągnąć lepsze efekty lecznicze i kosmetyczne. Zwykle potrzeba kilku (2-5) sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy. Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą. Środki farmakologiczne stosowane w skleroterapii mogą być podawane w postaci roztworu lub też piany. Do jednych z najpopularniejszych preparatów zamykających naczynia żylne należy Aethoxysklerol,  W przypadku skleroterapii dużych naczyń żylnych szczególnie ten ostatni sposób zapewnia wysoką skuteczność, a także bezpieczeństwo leczenia.

Zastosowanie skleroterapii:

 • w drobniejszych naczyniach układu żylnego tzw. pajączkach oraz żylakach naczyniowych,
 • w likwidacji niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej,
 • w żylakach odchodzących od żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej z zachowaniem wydolności pni lub zlikwidowaniu ich niewydolności,
 • jako uzupełnienie klasycznej, operacyjnej metody leczenia żylaków, w celu uzyskania lepszego efektu kosmetycznego. (kompleksowe leczenie)

Postępowanie przed i po zabiegu skleroterapii

Tak jak w większości przypadków leczenia instrumentalnego naczyń żylnych, wskazane jest wykonanie bezpośrednio przed zabiegiem, badania USG naczyń żylnych
(z wykorzystaniem opcji Dopplera).
Pozwoli ono na określenie stanu wydolności żylnego układu głębokiego oraz perforatorów. Równocześnie umożliwi uwidocznienie niewydolności zastawek w ujściach głównych pni naczyniowych, żylnych.

Przebieg zabiegu skleroterapii

 • Przed zabiegiem warto przyjmować Rutinoscorbin w celu wzmocnienia ścian żył i uniknięciu ich ewentualnego pęknięcia (szczególnie w przypadku drobnych pajączków).
 • Nie jest wskazane przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
 • Należy w miarę możliwości ograniczyć stosowanie środków obniżających krzepliwość krwi.
 • Nie powinno się również wykonywać zabiegu u kobiet podczas menstruacji, gdyż mogą w tym okresie częściej pojawiać się krwiaki w miejscu po nakłuciach.

Po zabiegu należy intensywnie spacerować ok. 30 min, chroni to przed dostaniem się leku do układu głównego.

Newsletter

Menu